
RONDEVERSLAG | Uw vaste verslaggever ontbrak bij de derde ronde van de najaarscompetitie. Niets ernstigs hoor, geen groot ongerief, maar gewoon de jaarlijks terugkerende en onvermijdelijke aangelegenheid die een mens, zonder dat er ook maar iets tegen in te brengen valt, lijdzaam dient te ondergaan: het fenomeen van zijn verjaardag.
Niets geregeld hebbend aangaande verslaggeving of het maken van foto's (even niet aan gedacht) diende ik derhalve maar af te wachten op wat er eventueel nog uit de schaaksociëteit aan journalistieks zou opborrelen. Eerlijk gezegd had ik er weinig fiducie in, maar dat was meer omdat ik zelf, zoals gezegd, van tevoren had nagelaten om notatie, verslagen of beeldmateriaal te vragen.
Maar zelfs zonder dat te hebben gedaan is het allemaal toch geheel in orde gekomen. Ik had totaal, zoals dat heet, buiten de waard gerekend. De waard in de persoon van kampioen Pearl Uyttenhove, die me eerst de foto's toestuurde, om me daarna door te geven dat ik ook een derde-rondeverslag van zijn hand tegemoet kon zien.
Nu weten we allemaal dat de af-en-toe-verslagen van zijn eigen partijen soms tot epische proporties uitgroeien. De veldslagen worden tot in detail beschreven. Het bloed druipt nog net niet van het papier af, maar het zijn wel altijd pareltjes van Pearls woordkunst. De zinnen aaneengeregen tot parelsnoeren zijn een lust voor het oog. De lezers altijd boeiend, kan zijn proza zeker geen 'parels voor de zwijnen' genoemd worden. Pearl kennende zou hij zich van dergelijke uitlatingen absoluut geen parelmoer aantrekken. Dit schrijvend, dringt plotseling het duet der Parelvissers uit de gelijknamige opera van Bizet mijn hoofd binnen en, omdat het nou niet gekker moet worden, laat ik maar snel het woord aan Pearl:
Cor Paans verdedigt zich met zijn Cor O' Kann tegen Jisk Liemburg. Jisks zet 3.e5 blokkeert het centrum met de Doorschuifvariant (witte pionnen op d4 en e5 tegenover zwarte pionnen op d5 en e6). Jisk heeft meer ruimte en probeert de zwarte koning aan te vallen. Met een heroïsche verdediging neutraliseert Cor de Jiskiaanse agressie waarop wit knarsetandend in remise moet berusten. (Jisk Liemburg - Cor Paans ½−½)
Met knikkende knieën treedt Rob Truijens met wit aan tegen Willem Weerdesteijn, geliefd en gevreesd om zijn geniale invallen en dramatische uitglijders. Willem wil er fris tegenaan, maar Rob geeft hem daar niet de kans voor. Met een catenaccio-formatie waar Inter Milan jaloers op zou zijn, zet Rob het gehele bord op slot, waarop beide heren het punt delen. (Rob Truijens - Willem Weerdesteijn ½−½).
Dick Korteland (zwart) en Koos van Dalen kruisen in de hen kenmerkende stijl de degens. Beide heren gaan vol op het orgel. Koos iets te vol, wat hem iets te veel hout kost. In een eindspel met een toren minder gelooft Koos het wel en strijkt de vlag. Winst voor Tricky Dick! (Koos van Dalen - Dick Korteland 0−1)
Durft Pearl na zijn smadelijke nederlaag tegen Platini nog op de club te komen? Jazeker, de tijd heelt alle wonden. Met wit tegen Ton van Breggen zet Pearl het Koningsgambiet op het bord. Op naar een avondje romantisch schaak! Kenmerken van het Aangenomen Koningsgambiet zijn een halfopen f-lijn en een zwakke a7-g1 diagonaal. En daar mist Ton een opgelegde kans.
Meestal is de rokade een goede zet, maar niet hier! 1.e4 e5 2.f4 Nc6 3.Nf3 exf4 4.Bc4 Qe7 5.O-O??,... Ton mist zijn kans om met 5..., Dc5+ de ongedekte loper op c4 te winnen en Pearls bluf met een klinkende oorvijg af te straffen. Ook op zet 6 kon Ton nog vernietigend toeslaan.
De zwarte dame blokkeert nu vooral de eigen stukken. De zwarte opzet blijkt te passief en nu dringt wit plunderend de zwarte stelling binnen. Na dameruil moet Ton zich met een toren en een paard minder verdedigen. Dat vindt hij een onmogelijke opgave en dus nemen we nog een koekje en gaan we analyseren. (Pearl Uyttenhove - Ton van der Breggen 1−0)
Het kijkspel van de avond is het treffen tussen Piet Schuller (wit) en Han van Gorkom. In het London System (1.d4, ... 2.Lf4) krijgt Piet alles wat je als d4-man kunt wensen: een veilige koning op f2, een halfopen h-lijn waardoor zwart niet kort kan rokeren, meer manoeuvreerruimte voor zijn stukken en een zwarte dameloper op b7 die dood hout is.
Hoe bouw je dit voordeel uit? Hier raakt Piet de draad helemaal kwijt, hij speelt pionnen op die goed stonden om zijn koning te beschermen en Hans dame trekt nu plunderend door de witte stelling.
Zwart rokeert nu wel kort. Piet heeft weliswaar een gedekte vrijpion op b5 maar die kan hij niet met stukken ondersteunen. Na wat plaagstootjes weet Han zijn d- en e-pion op te spelen en dan is er geen houden aan. Een uitgeputte Piet geeft zich over. (Piet Schuller - Han van Gorkom 0−1)
De nieuwe ranglijst en een overzicht van de uitslagen vind je via "Intern" ⇒ "Ranglijst".
Alle foto's van deze ronde kun je zien bij "Intern" ⇒ "Foto's".
Reacties zijn altijd welkom. Plaats ze helemaal onderaan bij "Een reactie plaatsen". Je e-mailadres wordt niet zichtbaar bij de publicatie.
Sponsor van deze ronde:
Willem Weerdesteijn - Speler van De Willige Dame