De Willige Dame:

 

Schaakpartijen

 

Van

 

Willige Dames

 

Met welgemeende excuses

aan al diegenen, die

hier analyses van toppartijen verwachten:

 

Lees niet verder indien

dat uw verwachtingspatroon

is…

 

Bedenk evenwel, dat zonder

alle niet-grootmeesters het

schaken simpelweg niet zou kunnen bestaan…

 

meer schaak- en ander nieuws op www.tomsschaakboeken.nl

10-03-2011 Nostalgie bij Malschaert – Slotboom Jr

De historische schaakpartij van Jacques Malschaert op 8 maart 2011

 

Poffertjessalon Visser leek op dinsdag 8 maart even een schaakmuseum te zijn. De inrichting van de horecazaak aan de Wijnstraat ademt al een nostalgisch verleden uit, maar ditmaal was het verleden zelfs op een van de borden te proeven.

 

Als kok achter de 16 witte ingrediënten treedt Jacques Malschaert op. In het verslag van de zesde ronde van het kampioenschap van de Willige Dame werd al aangegeven, dat woorden te kort zouden schieten om een beeld te schetsen van de partij van Jacques tegen Teus Slotboom jr. Jacques had bij het verlaten van de zaak, nadat de partij was getoond, aangekondigd om de avond aan het bord te beschrijven. De kok treedt uit de keuken. Hij dient zijn historisch schaakgerecht van toen, gekeurd met de moderne computermiddelen anno 2011, nu op. Zijn relaas is binnen en volgt hieronder:

 

Jacques Malschaert – Teus Slotboom jr

 

Heel soms denk je na een partijtje salonschaak dat je een historische prestatie hebt geleverd. Dat je alles hebt gezien die avond. Helaas, de harde werkelijkheid openbaart zich al snel bij het naspelen van je unieke zettenreeks. Rybka toont dan snel aan dat in het zorgvuldig geconstrueerde bouwwerkje toch weer allerlei gaten zitten.

 

 Jacques Malschaert                    Teus Slotboom Jr

 

Al ongeveer 40 jaar speel ik mijn wekelijks partijtje schaak. In de jaren ‘70 in Dordrecht, ‘80 in Den Haag en de laatste 20 jaar in mijn woonplaats Bodegraven. Mijn Elo-Rating van tussen 1750 en 1800 toont genadeloos je speelsterkte aan. Dat houdt zo ongeveer in, dat wanneer je een grootmeester 5 minuten bedenktijd geeft en zelf een hele avond mag doen over een partij schaak, je speelt zo 10 avonden achter elkaar, dan heb je misschien één of twee remises gemaakt en voor de rest zitten de stukken nog voor de avond goed en wel begonnen is al weer in de doos en heb je verloren.

Schaken heeft iets als een onbereikbare liefde. Altijd vergeefs op zoek naar een ultieme partij die uiteindelijk nooit tot stand komt. Dan maar weer wat partijtjes naspelen van grootheden als Ivanchuk, Kramnik en Anand.

Mijn partij in de competitie tegen Teus Slotboom jr. van 8 maart leverde kort een moment van euforie. Na afloop heb ik de partij enthousiast aan een paar clubmaten laten zien.

Aan het eind van de schaakavond op dinsdag moet ik ruim in een half uur de afstand Dordrecht – Bodegraven zien te overbruggen. Deze avond was het geen straf om in mijn auto nog even na te genieten. In het genadeloze besef dat bij het naspelen waarschijnlijk van alles weer niet gezien is.

 

Aan der slag:

 

Jacques Malschaert – Teus Slotboom Jr

 

1. e2-e4, e7-e5 2. Pg1-f3, Pb8-c6 3. d2-d4, e5xd4 4. Lf1-c4, Lf8-c5 5. c2-c3, d7-d6

 

Andere opties zijn 5. .., Pf6 wat tot de Max Lange-aanval kanleiden, of 5. .. d4xc3, het Schots gambiet.

 

6. c3xd4, Lc4-b6 7. 0-0, Pg8-f6 8. h2-h3, 0-0 9. Pb1-c3, Lc8-d7 10. Tf1-e1, h7-h6 11. Lc1-f4, Tf8-e8 12. a2-a3, Te8-e7

 

Na een wat klassiek begin kunnen de schermutselingen beginnen. De laatste zet van zwart bevalt me niet zo, hoewel ik niet zo veel aanknopingspunten zie voor een plan. 12. .., Pa5 13. La2 en hoe nu verder? Tc8 of terug Pa5. Het ziet er nog niet naar uit dat de partij een paar zetten later in de brand vliegt.

 

13. e4-e5, d6xe5 14. d4xe5,  Pf6-h7

 

Wit staat hier toch echt beter. Een ander idee is 14. ..,Ph5. Na 15 Lh2, Le6 16. De2, g6 17. Lxe6, Txe6 of 17. .., f7xe6 staat wit een stuk beter.

 

15. Pc3-e7, Te8-e7

 

Lijkt toch op tempoverlies.

 

16. Pd5xb6

Loperpaar, meer ruimte, stukken die de kant van de koning opkijken. Ik voelde me wel lekker in deze stelling. Maar met deze zet verspeel ik toch een belangrijk deel van mijn voordeel. Beter was direct 16. Dc2 met Tad1 er achteraan. Dan hou je alle voordelen intact.

 

16. .., a7xb6 17. Dd1-c2, Dd8-c8

 

Zwart gaat op zoek naar tegenspel. Probleem is dat wit een voorsprong houdt in ontwikkeling en het loperpaar kan laten gelden. Na 17. .. Le6 is er niet veel aan de hand.

 

jmtsl1.png

 

18. Lc4xf7

Verleidelijk, maar er is een betere zet: 18. Lxh6!, gxh6? dan 19. Lxf7, Kxf7 20. Dxh7, Kf8 21. Ph4 Pe7 22. Tf3 en zwart kan opgeven. Daarom 18. .. Lf5 19 Db3, Le6 20 Lxe6, Dxe6 en wit staat een gezonde pion voor, maar moet er nog gevochten worden en hoeven de stukken nog lang niet terug in de doos.

 

18. .., Kg8xf7 19. Dc2xh7

 

Het lijkt er op dat wit nu zonder materiële investeringen een koningsaanval heeft. Maar er komt een verrassende wending:

 

19. .., Ld7-f5!

Met een probleem voor zwart. Hoewel: het enige wat er nu aan de hand is: wit moet nu wel investeren in een koningsaanval.

 

20. e5-e6+!

 

De enige zet

 

20. .., Kf7-f6 21. Lf4-g5+

 

Weer de enige zet.

 

21. .., h6xg5 22. Dh7-h6, g7-g6 23. Dh4xg5, Kf6xg7 24. Pf3-h4, Pc6-e7. Goed gezien van Teus dat zijn koning extra steun nodig heeft.

 

25. Ph4xf5?!

 

Idee erachter is om nog een verdediger weg te ruimen. Beter is echter volgens Rybka 26. De3. Zo zie je dat langzamerhand je computer alle euforie er digitaal uitramt. Na 26. Th8 volgt 27. Tad1! Txh4 28 Dg5 met een dubbele aanval op toren en paard waarna er nog een verdediger wordt opgeruimd. Wit staat dan veel beter.

 

25. .., Pe7xf5 26. g2-g4, Pf5-d6 27. Dg5-e5+, Kg7-h7 28. Ta1-d1, Ta8-a5

 

Eindelijk het laatste stuk dat mee gaat doen. Rybka geeft nu aan dat het ongeveer gelijk staat.

 

29. De5-f6, Dc8-d8?

 

Dit geeft wit de kans om een nieuwe beslissende aanvalsgolf op de zwarte koning  te ontwikkelen. Beter was 29. .., Tf8. Dan is er nog niets beslist.

 

30. e6-e7, Dd8-d7 31. Te1-e6,

 

JMTS2.png

 

31. ..,Te8-g8

 

Zwart staat verloren.

 

32. e6-e8D

 

Tot de zelfde uitslag leidt 32. Txd6, cxd6 33. e8D enz.

 

32. .., Tg8xe8 33. Df6xg6+, Kh6-h8 34. Td1xd6!

 

Zwart geeft op. Terecht, Na 34. .., Txd6 35. Txd6 loopt zwart binnen een paar zetten mat.

 

Al met al, een partij die uiteindelijk niet zonder barstjes door de computeranalyses komt, maar wel zeer onderhoudend, door beide spelers.

 

Om de LIVEpartij te volgen: Klik op onderstaande link:

 

http://www.dewilligedame.nl/LIVE%20GAMES/REGIO%202011/Malschaert%20Teus%20Slotboom%20jr%20DWD%20intern/malschaert%20teus%20jr.htm

 

Terug naar boven

Jacques Malschaert

 

Meer schaak- en ander nieuws op www.tomsschaakboeken.nl